»Težave so se kazale že prej. Na ameriškem repotrgu je bilo denimo v zadnjih mesecih že mogoče opaziti nestabilnost obrestnih mer, temu pa so tudi sledili posegi ameriške centralne banke.«
»Centralne banke bodo krčile bilančno vsoto in dvigovale obrestne mere, na drugi strani se bo pojavila recesija.«
»Po napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo proti Mehiki postopno uvedel 25-odstotne carine, so brez izjeme zdrseli vsi osrednji ameriški borzni indeksi na Wall Streetu.«
»Korekcija je močna predvsem pri tehnoloških delnicah, ki so v preteklosti največ pridobile. Pametnih vsebinskih razlogov, zakaj bi se ta korekcija zgodila, v danem trenutku ni videti.«
»Kako se bo na vse te inflacijske pritiske ta teden odzvala ameriška centralna banka?«
»Potrebna je previdnost, da takšna davčna osnova kreditnih institucij ne bi spodbudila h krčenju bilančne vsote z močnejšim zmanjševanjem dejavnosti kreditiranja, kot bi bilo treba z vidika denarne politike. V tej zvezi ECB ugotavlja, da se je obseg kreditiranja v Sloveniji že zmanjšal in da bi lahko uvedba novega davka dejavnost kreditiranja dodatno omejila.«
»Če bo ameriška centralna banka obresti res privila do 5,25 odstotka, bo to največ po juniju 2006, vsakršno dodatno zviševanje pa bi pomenilo najvišjo raven po letu 2001.«
»Zanimiv test bo to, kar se bo zgodilo z neodvisnostjo ameriške centralne banke.«
»Mnenja, ali bo Fed na naslednjem zasedanju še enkrat dvignil obrestno mero za 0,25 odstotne točke, so deljena.«
»Največja sprememba je, da so se pojavile centralne banke s svojo politiko odkupovanja obveznic.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju